Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


Action disabled: register
pokusy:arduino

Pokusy s arduino směrem k řízení/monitorování FVE

Tak dneska, 6.6.2011 se to stalo - po několikanásobném nahánění pošťačky 1) sem se stal hrdým majitelem platformy arduino.

Zde chci uveřejnit pár prvních pokusů, které sem tak narychlo spíchnul z toho mála co doma mám.

Co sem koupil

  • 1x senzor osvětlení TPS851MOD (113,-Kč bez DPH)
  • 1x proudový senzor Pololu1186 (286,-Kč bez DPH)
  • 1x teplotní senzor DS18B20 (50,-Kč bez DPH)
  • a nakonec i Arduino Duemilanove (490,-Kč bez DPH)

Včetně poštovného za cca. 1050Kč s DPH.

Ze starých zásob:

  • USB kabel (normální jako např. k tiskárně)
  • nepájivé pole
  • pár drátků a odpor 4k7 (ten sem neměl, tak sem vyrobil 5k z 2 10k zapojených paralelně)

Pokusy byly dělány na rychlo a jen tak pro radost - zatím z toho nejsou žádné pořádné výsledky ani fotodokumentace. V případě zájmu mě určitě kontaktujte!

Pokus 1 - osvětlení

Zapojení senzoru bylo velice jednoduché - má vlastně jen zem, napájecí napětí, které sem vzal z arduina (5V) a výstupní napětí, které jsem zapojil do analogového vstupu.

Vše fungovalo, senzor reagoval na osvětlení, zatmývání atd. co se mi ale zatím nepodařilo je jeho kalibrace. Údajně je saturován při 160lx, ale nějak se mi to nezdálo - navíc ten rozsah je totálně nedostatečný - venku bude o dost víc. S tím je třeba si ještě pohrát a k čidlu zapojit paralelně odpor, který rozšíří rozsah měření. Čidlo je vlastně fotoodpor, který dává proud v závislosti na svém osvětlení - na minidestičce je ještě kondenzátor napětí a odpor, na kterém měříme úbytek napětí - právě k tomuto odporu je třeba zapojit větší tak, aby se rozsah zvýšil.

Pokus 2 - teplota

Teplotní čídlo, které sem si vybral je zajímavé v tom, že má v pouzdře zabudované 1-wire rozhraní a A/D převodník a tedy se z něj data čtou digitálně přes tuto sběrnici. To má řadu výhod… od snadného zapojení až po tu, že na komunikaci s řadou čidel (odskoušeny jsou 3, ale pokud bude dostatečně stabilní napájení, může to být mnohem víc) stačí jeden ze 14 digitálních IO, kterými arduino disponuje.

Já plánuju sběrnici 1-wire rozvést po celém domě a navěsit na ní čidla teploty v místnostech i teploty topné vody v akumulační nádrži a v dopředné i zpětné větvi topení… toto celé vyřeším max. 2 digitálními IO.

Ale zpět k pokusu. Senzor má pouze 3 PINy a jeho zapojení je triviální - zem, IO arduina a 5V… jeden z teploměrů musí být na sběrnici v režimu master a proto ten odpor 4k7… ten má být mezi nohama 2 a 3 (výstupem a napájením 5V).

Vše opět fungovalo dost snadno - po stažení 1-wire knihovny sem dle návodu napoprvé začal číst teploty ze senzoru.

1)
2x jsme se minuli ve výtahu
pokusy/arduino.txt · Poslední úprava: 2011/06/08 04:36 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki