Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


desulfatace

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
desulfatace [2012/02/03 22:53]
mypower_cz [Trakční akumulátory 12V 100Ah]
desulfatace [2012/04/03 01:35]
mypower_cz [Další užitečné poznatky]
Řádek 91: Řádek 91:
 A teď to nejlepší! A teď to nejlepší!
  
-Jistě si mnozí uživatelé webu mypower.cz pamatují, do jakých olověných patálií se dostal majitel ostrovního systému 800Wp Napajedla. Pracovníci odborné firmy, která systém dodala, sdělili majiteli systému - v podstatě správně - že použité baterie snesou hluboké vybití. Ano, tato informace je pravdivá. ALE pracovníci firmy měli majitele upozornit na to, že po hlubokém vybití je NUTNÉ baterie IHNED nabít! Tohle však pracovníci nesdělili. A tak se stalo, že první zimu byly dva ze šesti akumulátorů ponechány úplně vybity několik dnů. +Jistě si mnozí uživatelé webu [[http://mypower.cz|MyPower.CZ]] ​pamatují, do jakých olověných patálií se dostal majitel ostrovního systému ​[[projekty:​mypower|800Wp Napajedla]]. Pracovníci odborné firmy, která systém dodala, sdělili majiteli systému - v podstatě správně - že použité baterie snesou hluboké vybití. Ano, tato informace je pravdivá. ALE pracovníci firmy měli majitele upozornit na to, že po hlubokém vybití je NUTNÉ baterie IHNED nabít! Tohle však pracovníci nesdělili. A tak se stalo, že první zimu byly dva ze šesti akumulátorů ponechány úplně vybity několik dnů. 
    
 Na jaře uživatel zjistil, že něco není v pořádku: Zbývající 4 baterie, které byly odděleny a udržovány v relativně nabitém stavu, měly celkem dobrou kapacitu, zatímco kapacitu zbývajících dvou šlo přirovnat spíše ke kondenzátoru. Samovybíjení však bylo stále velmi malé, což byla dobrá zpráva. Na jaře uživatel zjistil, že něco není v pořádku: Zbývající 4 baterie, které byly odděleny a udržovány v relativně nabitém stavu, měly celkem dobrou kapacitu, zatímco kapacitu zbývajících dvou šlo přirovnat spíše ke kondenzátoru. Samovybíjení však bylo stále velmi malé, což byla dobrá zpráva.
Řádek 97: Řádek 97:
 Baterie byly tedy od majitele vyzvednuty. Při úvodním kapacitním testu se ukázalo, že kapacita obou baterii je asi 2,5 Ah. To představuje 2,5% jmenovité kapacity 100 Ah.  Baterie byly tedy od majitele vyzvednuty. Při úvodním kapacitním testu se ukázalo, že kapacita obou baterii je asi 2,5 Ah. To představuje 2,5% jmenovité kapacity 100 Ah. 
  
-Baterie tedy byly napojeny na indukční desulfátory 6 kHz 30 A a nechány po dobu 2 týdnů. Po této době byl proveden kapacitní test, kde se ukázalo že kapacita se zvýšila ale jenom na asi 3 Ah. To bylo hodně pod očekávání. Tento výsledek indikoval, že ve hře bude ještě něco jiného než pouze sulfatace. Z toho důvodu bylo rozhodnuto zkontrolovat jednotlivé články.+Baterie tedy byly napojeny na indukční desulfátory 6 kHz 30 A a nechány po dobu 2 týdnů. Po této době byl proveden kapacitní test, kde se ukázalože kapacita se zvýšilaale jenom na asi 3 Ah. To bylo hodně pod očekávání. Tento výsledek indikoval, že ve hře bude ještě něco jiného než pouze sulfatace. Z toho důvodu bylo rozhodnuto zkontrolovat jednotlivé články.
    
 Po vylomení plastového víka a sejmutí přetlakových ventilků se naskytl nepříliš hezký pohled: Po vylomení plastového víka a sejmutí přetlakových ventilků se naskytl nepříliš hezký pohled:
Řádek 115: Řádek 115:
 Co již však bylo velmi zvláštní,​ tak ani po tomto zdárném a hezkém průběhu desulfatace se kapacita v podstatě nezvýšila. Při kapacitním testu zátěží C/20 pořád jedna i druhá baterie vydržela necelou hodinu. Při opakovaných kapacitních testech však byla zjištěna jedna zajímavá věc: Ačkoli na konci testu bylo napětí baterie 10,5V, hustota ve všech článcích se v podstatě od nabití vůbec měřitelně nezměnila. Přitom při úplém vybití by měla být hustota kolem 1,16 anebo nižší. ​ Co již však bylo velmi zvláštní,​ tak ani po tomto zdárném a hezkém průběhu desulfatace se kapacita v podstatě nezvýšila. Při kapacitním testu zátěží C/20 pořád jedna i druhá baterie vydržela necelou hodinu. Při opakovaných kapacitních testech však byla zjištěna jedna zajímavá věc: Ačkoli na konci testu bylo napětí baterie 10,5V, hustota ve všech článcích se v podstatě od nabití vůbec měřitelně nezměnila. Přitom při úplém vybití by měla být hustota kolem 1,16 anebo nižší. ​
  
-Zároveň bylo z předchozích experimentů známo, že bez ohledu na napětí baterie resp. jednotlivých článků, faktické přepólování článku ​nemuže nastat pokud hustota neklesne až k 1,00. Proto následující kapacitní test zátěží C/20 nebyl ukončen při napětí 10,5V, ale vybíjení pokračovalo za průběžného měření hustoty článků až do hodnoty pod 1,10 v každém článku. Ihned poté bylo zahájení ​nabíjení akumulátoru proudem C/10 za současně připojeného desulfátoru. Hned bylo jasné, že nabíjení trvá mnohem déle než obvykle. Po plném nabití byl znovu proveden kapacitní test a nyní už byl výsledek mnohem, mnohem radostnější – doba po dosažení 10,5V byla 8 hodin a 48 minut, což odpovídá kapacitě 44 Ah! +Zároveň bylo z předchozích experimentů známo, že bez ohledu na napětí baterie resp. jednotlivých článků, faktické přepólování článku ​nemůže nastat pokud hustota neklesne až k 1,00. Proto následující kapacitní test zátěží C/20 nebyl ukončen při napětí 10,5V, ale vybíjení pokračovalo za průběžného měření hustoty článků až do hodnoty pod 1,10 v každém článku. Ihned poté bylo zahájeno ​nabíjení akumulátoru proudem C/10 za současně připojeného desulfátoru. Hned bylo jasné, že nabíjení trvá mnohem déle než obvykle. Po plném nabití byl znovu proveden kapacitní test a nyní už byl výsledek mnohem, mnohem radostnější – doba po dosažení 10,5V byla 8 hodin a 48 minut, což odpovídá kapacitě 44 Ah! 
  
 {{ http://​mypower.cz/​docs/​desulfatace/​desulfatace_html_m5cd5f7e2.gif }} {{ http://​mypower.cz/​docs/​desulfatace/​desulfatace_html_m5cd5f7e2.gif }}
Řádek 139: Řádek 139:
 Desulfatace má nejlepší účinek při nabíjení akumulátoru. Stejných výsledků však lze dosáhnout desulfatací plně nabitého akumulátoru v udržovacím režimu, tj. při 13,5 – 13,8 V (u 12 V akumulátoru). Pokusy desulfátovat plně nabitý akumulátor při napětí menším než 13,3V (při pokojové teplotě) nepřinesly vůbec žádné zlepšení po několik týdnů, po zvýšení napětí na 13,6V ale ihned nastalo zvyšování hustoty cca 0,01 / den. Desulfatace má nejlepší účinek při nabíjení akumulátoru. Stejných výsledků však lze dosáhnout desulfatací plně nabitého akumulátoru v udržovacím režimu, tj. při 13,5 – 13,8 V (u 12 V akumulátoru). Pokusy desulfátovat plně nabitý akumulátor při napětí menším než 13,3V (při pokojové teplotě) nepřinesly vůbec žádné zlepšení po několik týdnů, po zvýšení napětí na 13,6V ale ihned nastalo zvyšování hustoty cca 0,01 / den.
    
-Brzy přineseme zapojení desulfátoru,​ který bude zhotovitelný v amatérských podmínkách z běžně dostupných součástek a bude mít výkon jako desulfátory použité u baterií v tomto článku. Zůstaňte naladěni!+Brzy přineseme zapojení ​[[desulfator|desulfátoru]], který bude zhotovitelný v amatérských podmínkách z běžně dostupných součástek a bude mít výkon jako desulfátory použité u baterií v tomto článku. Zůstaňte naladěni!
    
 //Autor: matej, drobné úpravy: mypower.cz :-). Kopírování článku je dovoleno pouze s uvedením zdroje – mypower.cz.//​ //Autor: matej, drobné úpravy: mypower.cz :-). Kopírování článku je dovoleno pouze s uvedením zdroje – mypower.cz.//​
desulfatace.txt · Poslední úprava: 2012/04/03 07:35 (upraveno mimo DokuWiki)