Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


desulfatace

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
desulfatace [2012/02/04 13:06]
mypower_cz [Trakční akumulátory 12V 100Ah]
desulfatace [2012/04/03 07:35] (aktuální)
Řádek 91: Řádek 91:
 A teď to nejlepší! A teď to nejlepší!
  
-Jistě si mnozí uživatelé webu mypower.cz pamatují, do jakých olověných patálií se dostal majitel ostrovního systému 800Wp Napajedla. Pracovníci odborné firmy, která systém dodala, sdělili majiteli systému - v podstatě správně - že použité baterie snesou hluboké vybití. Ano, tato informace je pravdivá. ALE pracovníci firmy měli majitele upozornit na to, že po hlubokém vybití je NUTNÉ baterie IHNED nabít! Tohle však pracovníci nesdělili. A tak se stalo, že první zimu byly dva ze šesti akumulátorů ponechány úplně vybity několik dnů. +Jistě si mnozí uživatelé webu [[http://mypower.cz|MyPower.CZ]] ​pamatují, do jakých olověných patálií se dostal majitel ostrovního systému ​[[projekty:​mypower|800Wp Napajedla]]. Pracovníci odborné firmy, která systém dodala, sdělili majiteli systému - v podstatě správně - že použité baterie snesou hluboké vybití. Ano, tato informace je pravdivá. ALE pracovníci firmy měli majitele upozornit na to, že po hlubokém vybití je NUTNÉ baterie IHNED nabít! Tohle však pracovníci nesdělili. A tak se stalo, že první zimu byly dva ze šesti akumulátorů ponechány úplně vybity několik dnů. 
    
 Na jaře uživatel zjistil, že něco není v pořádku: Zbývající 4 baterie, které byly odděleny a udržovány v relativně nabitém stavu, měly celkem dobrou kapacitu, zatímco kapacitu zbývajících dvou šlo přirovnat spíše ke kondenzátoru. Samovybíjení však bylo stále velmi malé, což byla dobrá zpráva. Na jaře uživatel zjistil, že něco není v pořádku: Zbývající 4 baterie, které byly odděleny a udržovány v relativně nabitém stavu, měly celkem dobrou kapacitu, zatímco kapacitu zbývajících dvou šlo přirovnat spíše ke kondenzátoru. Samovybíjení však bylo stále velmi malé, což byla dobrá zpráva.
Řádek 139: Řádek 139:
 Desulfatace má nejlepší účinek při nabíjení akumulátoru. Stejných výsledků však lze dosáhnout desulfatací plně nabitého akumulátoru v udržovacím režimu, tj. při 13,5 – 13,8 V (u 12 V akumulátoru). Pokusy desulfátovat plně nabitý akumulátor při napětí menším než 13,3V (při pokojové teplotě) nepřinesly vůbec žádné zlepšení po několik týdnů, po zvýšení napětí na 13,6V ale ihned nastalo zvyšování hustoty cca 0,01 / den. Desulfatace má nejlepší účinek při nabíjení akumulátoru. Stejných výsledků však lze dosáhnout desulfatací plně nabitého akumulátoru v udržovacím režimu, tj. při 13,5 – 13,8 V (u 12 V akumulátoru). Pokusy desulfátovat plně nabitý akumulátor při napětí menším než 13,3V (při pokojové teplotě) nepřinesly vůbec žádné zlepšení po několik týdnů, po zvýšení napětí na 13,6V ale ihned nastalo zvyšování hustoty cca 0,01 / den.
    
-Brzy přineseme zapojení desulfátoru,​ který bude zhotovitelný v amatérských podmínkách z běžně dostupných součástek a bude mít výkon jako desulfátory použité u baterií v tomto článku. Zůstaňte naladěni!+Brzy přineseme zapojení ​[[desulfator|desulfátoru]], který bude zhotovitelný v amatérských podmínkách z běžně dostupných součástek a bude mít výkon jako desulfátory použité u baterií v tomto článku. Zůstaňte naladěni!
    
 //Autor: matej, drobné úpravy: mypower.cz :-). Kopírování článku je dovoleno pouze s uvedením zdroje – mypower.cz.//​ //Autor: matej, drobné úpravy: mypower.cz :-). Kopírování článku je dovoleno pouze s uvedením zdroje – mypower.cz.//​
desulfatace.1328357188.txt.gz · Poslední úprava: 2012/02/04 19:06 (upraveno mimo DokuWiki)