Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


slovnik:distribucni-sit

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
slovnik:distribucni-sit [2011/05/23 04:14]
mypower_cz
slovnik:distribucni-sit [2011/05/27 22:48] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== Distribuční síť jako záloha ====== ====== Distribuční síť jako záloha ======
 +
  
 ===== Využití distribuční sítě ===== ===== Využití distribuční sítě =====
Řádek 5: Řádek 6:
 Distribuční síť (DS) energetických společností může posloužit jako velmi levná záloha při nedostatku energie zdarma ze [[slovnik:​fotovoltaicky-panel|slunce]],​ či [[slovnik:​vetrny-generator|síly větru]]. ​ Distribuční síť (DS) energetických společností může posloužit jako velmi levná záloha při nedostatku energie zdarma ze [[slovnik:​fotovoltaicky-panel|slunce]],​ či [[slovnik:​vetrny-generator|síly větru]]. ​
  
-Může také sloužit pro pokrytí spotřeby spotřebiči s velkým příkonem, například pračka, elektrický bojler, rychlovarná konvice, atd. +Může také sloužit pro pokrytí ​krátkodobé ​spotřeby spotřebiči s velkým příkonem, například pračka, elektrický bojler, rychlovarná konvice, atd.  
 + 
 +Distribuční síť je tak ve své podstatě něco jako "​obrovská UPS" pro krátkodobé zálohování vašeho alternativního zdroje energie.
  
 Ani v tomto případě však nezapomínejme na velmi užitečnou a důležitou [[:​energeticka-optimalizace|energetickou optimalizaci]]. Ani v tomto případě však nezapomínejme na velmi užitečnou a důležitou [[:​energeticka-optimalizace|energetickou optimalizaci]].
Řádek 11: Řádek 14:
 ===== Jak na to? ===== ===== Jak na to? =====
  
-{{ http://​mypower.cz/​docs/​fv-reseni-1.png?​300}}+{{ http://​mypower.cz/​docs/​fv-reseni-1.png?​400}}
  
 Princip zálohování alternativního zdroje energie je znázorněn na schématu. Princip zálohování alternativního zdroje energie je znázorněn na schématu.
  
-Pokud není distribuční síť dostupná či použitelná,​ je situace naprosto stejná avšak místo připojení distribuční sítě jako záložního zdroje je možno použít například benzinovou, či LPG elektrocentrálu,​ která zajistí dobití baterií, či krátkodobý provoz výkonných spotřebičů. ​+Pokud není distribuční síť dostupná či použitelná,​ je situace naprosto stejná avšak místo připojení distribuční sítě jako záložního zdroje je možno použít například benzinovou ​nebo LPG [[slovnik:​elektrocentrala|elektrocentrálu]], která zajistí dobití ​[[slovnik:​baterie|baterií]], či krátkodobý provoz výkonných spotřebičů.  
 + 
 +Prioritu má vždy systém alternativního zdroje energie. Samotné přepnutí lze řešit například mechanickým třístavovým (I 0 II) [[http://​www.obzor.cz/​cz/​4-eshop/​3-vackove-spinace.html?​sekce_rady=&​podsekce_rady=|otočným spínačem]] s odpovídajícími parametry, či pomocí relé nebo [[http://​forum.mypower.cz/​viewtopic.php?​f=3&​t=60&​p=491#​p484|stykačů se vzájemným blokováním]]. Relé může být řízeno automaticky tak, že při nedostatku energie z alternativního zdroje energie samo mechanicky odpadne a přepne na zálohu z distribuční sítě, nebo elektrocentrály.  
 + 
 +Cívka takového relé může být napájena přímo AC napětím ze [[slovnik:​stridac|střídače]] (pokud je k tomu určená), či například z USB napájení, což některé [[slovnik:​stridac|střídače]] mají vyvedeno, popřípadě malým spínaným zdrojem (klasický AC/DC adaptér) připojený na 230V AC výstup ze střídače.  
 + 
 +Jakmile střídač při nedostatku energie vypne, přeruší se napájení do adaptéru napájejícího kotvu relé a ta odpadne a přepne na zálohu, tedy například na distribuční síť. V momentě kdy je energie dostatek, střídač zapne, adaptér začne napájet kotvu relé a relé přepne zpět na alternativní zdroj energie
  
-Prioritu má vždy systém alternativního zdroje energie. Samotné přepnutí lze řešit například mechanickým třístavovým (I 0 II) [[http://www.obzor.cz/cz/​4-eshop/​3-vackove-spinace.html?sekce_rady=&podsekce_rady=|otočným spínačem]] s odpovídajícími parametry, či pomocí relé nebo stykače. Relé může být řízeno automaticky tak, že při nedostatku energie ​z alternativního zdroje energie ​samo mechanicky odpadne a přepne na zálohu z distribuční sítě, nebo elektrocentrály. Cívka takového relé může být napájena například z USB napájení, což některé [[slovnik:​stridac|střídače]] mají vyvedeno, popřípadě malým spínaným zdrojem ​(klasický AC/DC adaptér) ​ipojený na 230V AC výstup ze střídače. Jakmile střídač ​při nedostatku energie vypne, přeruší se napájení do adaptéru napájejícího kotvu relé a ta odpadne a přepne na zálohu, tedy například na distribuční síť. V momentě kdy je energie dostatek, střídač zapne, adaptér začne napájet kotvu relé a relé přepne zpět na alternativní zdroj energie.+Takto automatizovaný systém je ak potřeba důkladně odladit, aby nedocházelo k [[http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=5&t=19|opakovanému spínání a vypínání střídače]] v okamžiku kdy z alternativního zdroje energie ​není ještě dostatek energie ​(typicky ráno ed východem slunce ​při vybitých bateriích).
  
 +Vhodným a bezpečným řešením přepnutím mezi distribuční sítí a provozem na baterie dobíjené navíc alternativním zdrojem energie může být měnič napětí [[http://​forum.mypower.cz/​viewtopic.php?​f=3&​t=60&​p=491#​p490|s funkcí UPS]].
 ===== Řešení výpadků při přepnutí ===== ===== Řešení výpadků při přepnutí =====
  
Řádek 27: Řádek 37:
 ===== Upozornění ===== ===== Upozornění =====
  
-**V žádném případě nesmi dojít k jakémukoliv spojení záložního zdroje (ať už DS nebo elektrocentrály) s alternativní zdrojem energie.** ​Fáze z obou zdrojů, nulové vodiče i uzemění musí být důkladně odděleny a přepínány současně při volbě zdroje napájení pomocí relé, stykače nebo spínače. ​Pokud si nejste jisti, svěřte zapojení odborníkům v oboru elektro.+**V žádném případě nesmi dojít k jakémukoliv ​[[http://​forum.mypower.cz/​viewtopic.php?​t=60&​p=481#​p481|spojení ​fází]] ​záložního zdroje (ať už DS nebo elektrocentrály) s alternativní zdrojem energie.** Pokud si nejste jisti, svěřte zapojení odborníkům v oboru elektro.
slovnik/distribucni-sit.1306116859.txt.gz · Poslední úprava: 2011/05/23 10:14 (upraveno mimo DokuWiki)