Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


slovnik:distribucni-sit

Distribuční síť jako záloha

Využití distribuční sítě

Distribuční síť (DS) energetických společností může posloužit jako velmi levná záloha při nedostatku energie zdarma ze slunce, či síly větru.

Může také sloužit pro pokrytí krátkodobé spotřeby spotřebiči s velkým příkonem, například pračka, elektrický bojler, rychlovarná konvice, atd.

Distribuční síť je tak ve své podstatě něco jako „obrovská UPS“ pro krátkodobé zálohování vašeho alternativního zdroje energie.

Ani v tomto případě však nezapomínejme na velmi užitečnou a důležitou energetickou optimalizaci.

Jak na to?

Princip zálohování alternativního zdroje energie je znázorněn na schématu.

Pokud není distribuční síť dostupná či použitelná, je situace naprosto stejná avšak místo připojení distribuční sítě jako záložního zdroje je možno použít například benzinovou nebo LPG elektrocentrálu, která zajistí dobití baterií, či krátkodobý provoz výkonných spotřebičů.

Prioritu má vždy systém alternativního zdroje energie. Samotné přepnutí lze řešit například mechanickým třístavovým (I 0 II) otočným spínačem s odpovídajícími parametry, či pomocí relé nebo stykačů se vzájemným blokováním. Relé může být řízeno automaticky tak, že při nedostatku energie z alternativního zdroje energie samo mechanicky odpadne a přepne na zálohu z distribuční sítě, nebo elektrocentrály.

Cívka takového relé může být napájena přímo AC napětím ze střídače (pokud je k tomu určená), či například z USB napájení, což některé střídače mají vyvedeno, popřípadě malým spínaným zdrojem (klasický AC/DC adaptér) připojený na 230V AC výstup ze střídače.

Jakmile střídač při nedostatku energie vypne, přeruší se napájení do adaptéru napájejícího kotvu relé a ta odpadne a přepne na zálohu, tedy například na distribuční síť. V momentě kdy je energie dostatek, střídač zapne, adaptér začne napájet kotvu relé a relé přepne zpět na alternativní zdroj energie.

Takto automatizovaný systém je však potřeba důkladně odladit, aby nedocházelo k opakovanému spínání a vypínání střídače v okamžiku kdy z alternativního zdroje energie není ještě dostatek energie (typicky ráno před východem slunce při vybitých bateriích).

Vhodným a bezpečným řešením přepnutím mezi distribuční sítí a provozem na baterie dobíjené navíc alternativním zdrojem energie může být měnič napětí s funkcí UPS.

Řešení výpadků při přepnutí

Zálohování krátkého výpadku při volbě zdroje napájení spotřebičů (FV systém / DS) je možno řešit pomocí klasické počítačové UPS s dostatečně dimenzovaným výkonem. UPS je vhodné zapojit těsně před spotřebiče, kterým výpadek skutečně vadí.

Co se stane ve vaší domácnosti / firmě v případě výpadku elektrické energie můžete zjistit snadno například při bouřce, kdy energetické společnosti mohou mít s dodávkou energie technické problémy. Situace při přepnutí z FV na DS je naprosto stejným typem výpadku. Takové výpadky se běžně vykrývají pomocí UPS.

Upozornění

V žádném případě nesmi dojít k jakémukoliv spojení fází záložního zdroje (ať už DS nebo elektrocentrály) s alternativní zdrojem energie. Pokud si nejste jisti, svěřte zapojení odborníkům v oboru elektro.

slovnik/distribucni-sit.txt · Poslední úprava: 2011/05/27 22:48 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki