Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


slovnik:distribucni-sit

Toto je starší verze dokumentu!


Distribuční síť jako záloha

Využití distribuční sítě

Distribuční síť (DS) energetických společností může posloužit jako velmi levná záloha při nedostatku energie zdarma ze slunce, či síly větru. Může také sloužit pro pokrytí spotřeby spotřebiči s velkým příkonem, například pračka, elektrický bojler, rychlovarná konvice, atd. Ani v tomto případě však nezapomínejme na velmi užitečnou energetickou optimalizaci.

Jak na to?

Princip zálohování alternativního zdroje energie je patrný ze schématu vpravo.

Pokud není distribuční síť dostupná či použitelná, je situace naprosto stejná avšak místo připojení distribuční sítě jako záložního zdroje je možno použít například benzinovou, či LPG elektrocentrálu, která zajistí dobití baterií, či krátkodobý provoz výkonných spotřebičů.

Prioritu má vždy systém alternativního zdroje energie. Samotné přepnutí lze řešit například mechanickým třístavovým (I 0 II) otočným spínačem s odpovídajícími parametry, či pomocí relé nebo stykače. Relé může být řízeno automaticky tak, že při nedostatku energie z alternativního zdroje energie samo mechanicky odpadne a přepne na zálohu z distribuční sítě, nebo elektrocentrály.

Řešení výpadků při přepnutí

Zálohování krátkého výpadku při volbě zdroje napájení spotřebičů (FV systém / DS) je možno řešit pomocí klasické počítačové UPS s dostatečně dimenzovaným výkonem. UPS je vhodné zapojit těsně před spotřebiče, kterým výpadek skutečně vadí.

Co se stane ve vaší domácnosti / firmě v případě výpadku elektrické energie můžete zjistit snadno například při bouřce, kdy energetické společnosti mohou mít s dodávkou energie technické problémy. Situace při přepnutí z FV na DS je naprosto stejným typem výpadku. Takové výpadky se běžně vykrývají pomocí UPS.

Upozornění

V žádném případě nesmi dojít k jakémukoliv spojení záložního zdroje (ať už DS nebo elektrocentrály) s alternativní zdrojem energie. Fáze z obou zdrojů, nulové vodiče i uzemění musí být důkladně odděleny a přepínány současně při volbě zdroje napájení pomocí relé, stykače nebo spínače. Pokud si nejste jisti, svěřte zapojení odborníkům v oboru elektro.

slovnik/distribucni-sit.1306116301.txt.gz · Poslední úprava: 2011/05/23 10:05 (upraveno mimo DokuWiki)