Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


energeticka-optimalizace

Energetická optimalizace

Energetická optimalizace má za cíl velmi razantně snížit vaši energetickou spotřebu při zachování současného komfortu vašeho života. V žádném případě nejde o omezování se ve svých zvycích. V tomto případě jde o analýzu vaší energetické náročnosti a zjištění, zdali by některé záležitosti nešly řešit efektivněji při zachování stejné funkce. Příkladem budiž přechod na úsporné osvětlení, či jednoduché vypnutí déle nepoužívané PC tiskárny ze zásuvky.

Začít se dá hned

mypower.cz-docs-monitor-19va.jpg

Samotnou energetickou optimalizací vlastní domácnosti / kanceláře / firmy lze získat úsporu už při klasickém připojení na distribuční síť aniž by byla pořízena jakákoliv komponenta energeticky soběstačného systému (FV panel, baterie … ).

V této chvíli zjistíte, že nepotřebujete obrovský výkon z alternativního zdroje energie a náklady na pořízení systému se tak naprosto zásadně sníží. Následným přidáním alternativního zdroje energie (FV panel / větrný generátor) zjistíte, že úspora se začíná velmi citelně projevovat nejen samotnou energetickou optimalizací, ale už také i ziskem energie z alternativního zdroje energie. Velmi brzy také zjistíte, že některé energeticky nenáročné spotřebiče, například notebook, miniPC, rádio, TV, lednice, je už možno napájet z altenativního zdroje energie trvale bez nutnosti zálohy distribuční sítí, nebo jiným záložním zdrojem energie.

Postupným rozšiřováním vašeho ostrovního systému a dalšími zkušenostmi se snižováním spotřeby zjistíte, že distribuční síť využíváte pouze jako zálohu a to velmi zřídka, nebo pouze na spotřebiče s vysokým příkonem (pračka, el. bojler, atd). U ostrovních systémů bez možnosti odebírat energii i z distribuční sítě tuto úlohu zálohy řeší elektrocentrála.

Tipy pro energetickou optimalizaci

Obecné tipy

  • Vypínat spotřebiče ve standby režimu ze zásuvky, nebo spínanou rozbočkou.
  • Vyhněte se dálkovým (rádiovým / infra) spínačům osvětlení - trvalá spotřeba energie stejně jako spotřebiče ve standby režimu
  • Přejděte na úsporné osvětlení, nebo přímo na led osvětlení.
  • Neohřívejte (nevařte) elektrickou energií, pokud to není nezbytně nutné. Propan butan prozatím není až tak drahá alternativa (95CZK / 2 měsíce * 2kg PB lahev). Máte-li krbová kamna, kamna s varnou deskou, lázeňská kamna, kotel na dřevo a za domem spoustu dřeva, máte vyhráno.
  • Tisknete občas na PC tiskárně? Víte že když jednou za dva roky vytisknete zákazníkovi fakturu (protože ostatní už posíláte elektronicky a tiskárna tak slouží pouze na „vyplnění prostoru“), stojí takový výtisk až 1500,- CZK za jednu černobílou A4 v eko režimu, protože tiskárna ve standby režimu za ty 2 roky spotřebovala spoustu kWh elektrické energie?
  • Lednice a mrazák patří do nejchladnějších, nejlépe nevytápěných částí domu/firmy/chaty, nikoliv do (teplem) vytopené místnosti.
  • Je třeba se vyvarovat lednic s digitálním řízením (v nouzi lze předřadit mechanický termostat) atd.
  • Používáte-li bezdrátová zařízení, jako například počítačová myš či bezdrátová klávesnice, pořiďte dobíjecí baterie a nabíječku. Při ceně tužkových baterií lze tímto způsobem výrazně finančně ušetřit.

Tipy nejen pro ostrovní systémy

  • Váš mobil, či mp3 přehrávač se umí dobít při připojení k USB? Využijte toho. Dobíjení mobilu přes střídač FV systému znamená ztráty na střídači při výrobě 230V AC a ztráty při následném snížení z 230V zpět na 5V DC v adaptéru k mobilnímu telefonu. Efektivita při takovém 230V dobíjení jde velmi znatelně dolů v porovnání s potřebným velmi nízkým odběrem při dobíjení těchto zařízení.
  • Spotřebiče pokud možno při nákupu vybírejte tak aby měly externí napájení, nejlépe možnost stejnosměrného DC napájení (12V atd.)
  • Pro energetickou optimalizaci ostrovního FV systému, který využívá střídač (ideálně s kvalitním stand-by režimem) je třeba především všechny trvale puštěné spotřebiče (routery atp.) napájet ze stejnosměrné větve.
  • UPS má svou spotřebu = trvalé ztráty energie. Například PC napájené 12V z baterie UPS nepotřebuje. Baterie + 12V napájení je samo o sobě velká UPS ke které můžete kdykoliv připojit dobíječ napájený ze záložního zdroje (v případě nedostatku energie v bateriích). Pamatujte, že notebook a podobné, dnes již dostatečně výkonné mobilní zařízení UPS nepotřebují (mají svou vlastní baterii).
  • Ohřívejte nebo vařte elektrickou energií pouze pokud je přebytek elektrické energie. Přebytky el.en zužitkujte například předehříváním vody v zásobníku pomocí elektrického topného tělesa. Počítejte však s tím, že v zimním období přebytků bude velmi málo.
  • V rodinných domcích, firmách, chatách zvažte pořízení efektivnějších 12V čerpadel místo domácích vodáren. V případě nedostatku energie se 12V čerpadlo dá stále krátkodobě užít a nedostatek energie při zataženém dni snadno překlenout. Výkonnou domácí vodárnu se nemusí podařit střídačem rozjet skrz vysoké rozběhové proudy motoru.
  • Používáte-li bezdrátová zařízení, jako například počítačová myš či bezdrátová klávesnice, pořiďte dobíjecí baterie. Při ceně tužkových baterií lze tímto způsobem výrazně finančně ušetřit a o něco lépe zužitkovat přebytky.

Jak to vypadá po změření?

Příklad tří různých LCD PC monitorů a měření jejich spotřeby za UPS. Rozdíl je patrný. Spotřeba se snížila a funkce zůstala zachována.

mypower.cz-docs-faq-uspora.jpg

Odkazy

energeticka-optimalizace.txt · Poslední úprava: 2023/04/16 21:19 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki