Někdy též měnič nebo také invertor, je komponenta, která převádí stejnosměrné napětí, dodávané fotovoltaickými panely a/nebo bateriemi na standardní střídavé napětí 230V/50Hz. Níže uvádím pár fakt, která je dobré vědět o střídačích.
I střídače mají svou účinnost (cca. 90%, nebo jinak - 10% energie jde do tepla) a spotřebu na prázdno, tedy vždy je lepší, pokud to je možné, použít přímo napětí, které produkuje FVE. Odpadají nejen ztráty střídače a jeho spotřeba, ale i samotná pořizovací hodnota střídače, která v případě kvalitních a silných zařízení není zanedbatelná.
Velkou pozornost věnujte i dimenzování střídače - jmenovitý výkon 1000W rozhodně neznamená, že přes něj můžete bez problémů provozovat 1kW motor pohánějící čerpadlo!
Střídač je nutno předimenzovat. O kolik záleží na typu zátěže (obecně motory patří k nejnepříjemnějším typům zátěže - mají při spuštění nárazově vysoký odběr, viz. tabulka ve článku o spotřebičích).
Střídač má dobré charakteristiky jen v určitém rozsahu výkonu. Není dobré jej přetěžovat, ale ani využívat pouze zlomku jeho nominálního výkonu.
Některé spotřebiče (například mobilní telefony, mp3 přehrávače…) je možno napájet a nabíjet i z jiných zdrojů, například připojením k USB portu vašeho notebooku, nebo miniPC pro jehož provoz střídač není třeba.
V případě dobíjení mobilního telefonu střídačem s vysokým výkonem by mohla vlastní spotřeba střídače být dokonce vyšší, než množství energie potřebné k dobíjení baterie mobilního telefonu.
Sledujte kvalitu výstupu střídače - v zásuvce máte velice kvalitní sinusový průběh napětí. Střídače často používají modifikovaný sínusový průběh. Jednoduše řečeno je to místo sínusového průběhu spíš průběh typu schody na půdu - schody do sklepa.
Některým spotřebičům toto může vadit, například moderní pračky (AEG) si proměřují vstupní signál a vůbec se nespustí. Nezapomínejte také na fakt, že pro napájení spousty spotřebičů střídač není vůbec potřeba.
Důležitým parametrem střídače je vedle kvality výstupního signálu i jeho vlastní odběr, schopnost stand-by či search módu a spotřeba v rámci tohoto módu.
Z diskuze: „Ano proti zemi jsem naměřil i u DC rozvodu 115V AC. Tyto střídače bohužel nemají galvanicky oddělený vstup od výstupu, což žádný výrobce těchto měničů nikde neuvádí. Pro ostrovní FVE v rozvodu TNC se tyto měniče nehodí (teoreticky je možné je použít v rozvodu TNS který se „předělá“ na IT rozvod (místo nuláku budou dva fázové vodiče)). Nebo je používat jen pro jeden spotřebič třídy II bez rozvodu a uzemnění sítě na AC straně. Pokud má někdo podobný problém tak doporučuji namontovat alespoň proudové chrániče na AC i DC obvod které při dotyku živé části měnič vypnou, nejlépe ale použít jiný měnič. Problém způsobuje ukostření - pólu 320V DC v meziobvodu měniče, za diodou D4. Většina měničů má podobné zapojení, v tomto schématu je také chyba v tom, že výstupní zdířka je označena N (nulák). Pokud tam ten nulák opravdu vytvoříte a připojíte, tak zkratujete MOSFET Q5 který sebou vezme do křemíkového nebe i ten zbytek. Tyto měniče je dle norem možné používat jen pro spotřebiče třídy II, tedy bez ohraného vodiče uzemnění a s dvojitou izolací. To že tam dává výrobce klasickou zásuvku s ochranným kolíkem je chyba a rozhodují o tom peníze, protože měnič se zásuvkou pro spotřebič třídy II by si koupilo méně lidí. Ale existují i měniče které mají důsledně oddělený výstup od vstupu. Bylo by dobré, kdyby každý napsal své zkušenosti z měničem a jestli má galvanicky oddělený vstup od výstupu, jde to lehce změřit voltmetrem. Potom budeme vědět, které měniče nejsou vhodné pro FVE. Prodejci to bohužel většinou neví.“
U dobíječek s relativně nízkým odběrem se může stát, že při zasunutí do AC (230V) zásuvky napájené ze střídače dojde ke krátkodobému vypnutí střídače, a to i v případě, že dobíjené zařízení ještě není připojeno. To může být nepříjemné zejména pokud jsou na stejný AC rozvod připojeny i jiné spotřebiče, například audio zesilovač nebo osvětlení. Napájení těchto spotřebičů je v momentě vypnutí střídače rovněž přerušeno.
Příčinou jsou dobíječky řešené jako spínaný zdroj, tvarově řešeny nejčastěji jako takzvaná „cihla“. Dobíječky s transformátorem „batoh“ tento problém s vysokým proudem nemají. Na vině jsou kondenzátory v nabíječce, které mají po zapnutí (zasunutí do zásuvky) tendenci se okamžitě plně nabít, což způsobí několikanásobně vyšší proud, který způsobí krátkodobé vypnutí střídače z důvodů překročení limitu výkonu, nebo v důsledku příliš vysokého úbytku napětí na vstupu střídače.
Po opětovném zapnutí střídače může dojít k novému vypnutí, pokud se kondenzátory v dobíječce stihly vybít. Pokud zůstaly částečně nabity, další zapnutí střídače kondenzátory dobije, přičemž už nevznikne tak vysoký proud a dobíječ začne fungovat. Pokud je k dobíječce připojeno dobíjené zařízení, je možné, že se v době vypnutí střídače kondenzátory uvnitř dobíječky stihnou vybít a další zapnutí střídače způsobí opět nadlimitní proud a tedy cyklus kdy střídač bude opakovaně zapínat a vypínat. V těchto případech může pomoci odpojení dobíjeného zařízení od dobíječky, pokud to je možné.
Dobrým důvodem, proč použít střídač je:
12V DC ⇒ 230V AC, shora: 200W, 300W a 600W, vše modifikovaný sinus.
Pro skutečně ostrovní domácnost, je nejvhodnější použít čistě sinusový střídač. Zde je seznam parametrů měničů, které jsou schopné zvládnout zatížení kolem 2000W a tak uspokojit nároky většiny domácích zařízení:
Střídač Maximální Vlastní Stand-by Cena účinnost spotřeba spotřeba (EUR) Studer SI 2324 95% 9W 0.025W 1757 Studer AJ 2400 94%@300W 16W 1.2W 1250 Carspa P2000-242 93% 17W 3.6W 420 Waeco MSP 2024 93% 24W 4W 1394 Victron 24/3000 94% 15W 5W 1411 Kipoint KI-LTS-2500/24 85-90% 25W 6W 520 SMA SI-2224 93.6% 21W 6W 1811 Mean Well TS-3000 91% 20W(?) 9W 1312 Outback FX2024E 92% 20W 18W(?) ` 1315 China 2500 85% 44W 44W(?) 395 GWL/Power 2500 85% 43W 43W(?) 483
* Průmyslové jednofázové a třífázové měniče napětí od 5kW do 60kW.
Tipy na slabší nesinusové měniče: