Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


projekty:mypower:experimenty:picopsu

Zátěžový test PicoPSU

Tento bastlířský dokument popisuje experiment co vše lze s picoPSU provádět za neplechy, aneb „co se stane, když…“

Uvedené PC (starší deska a starší CPU) by bylo samozřejmě maximálně energeticky neefektivní a s tímto typem napájení s nízkým výkonem ani ne moc použitelné, i když „na ohřev vody nebo přitápění“ s možností ještě k tomu na tom samém topném tělese provádět výpočty by to mohlo být možná nějak využitelné :-D.

Pokus bude pokračovat experimenty se síťovým bootem. Cílem bude (pokud se povede) nabootovat po síti OS Linux Debian a zkusit ho alespoň chvíli stabilně provozovat jako diskless desktop s grafickým rozhraním, nebo ho nějak využít.

Hardware

PicoPSU v desce místo PC zdroje

mypower.cz-docs-ups-psu-asus-img_0297.jpg

Umíme bootovat i ze sítě

mypower.cz-docs-ups-psu-asus-img_0301.jpg

Fungujeme ale HDD už nezvládneme

mypower.cz-docs-ups-psu-asus-img_0303.jpg

Výsledek

  • Tato verze PicoPSU nelze připojit přímo na baterie FV systému. Potřebuje stabilizované napětí 12V. Pro připojení k FV je lepší varianta s označením WI (wide input). U tohoto testu byl tedy jako zdroj stabilizovaného 12V DC napětí použit AC/DC adaptér původně k LCD monitoru s 12V DC výstupem, 4,16A max.
  • HDD už je výkonově nad limit buď pro picoPSU nebo pro použitý AC/DC adaptér s 12V výstupem 4.16A :-) ( P = U x I = cca 50W max ), takže limitem je použitý adaptér.
  • Deska ale po zapnutí má tendenci bootovat. Zkusím ještě experiment s bootem ze sítě.
  • Možná to bude použitelné jako diskless s přitápěním díky výhřevnosti CPU :-D
  • Je zde krásně vidět neefektivita několik let starých zařízení. S uvedeným picoPSU i adaptérem do 50W lze stabilně napájet a provozovat například daleko výkonnější a energeticky efektivnější miniPC založené na intel D510 (dualcore s hyperthreadingem) včetně sata HDD.

Odkazy

projekty/mypower/experimenty/picopsu.txt · Poslední úprava: 2011/06/07 18:07 (upraveno mimo DokuWiki)