projekty:mypower:experimenty:picopsu
Obsah
Zátěžový test PicoPSU
Tento bastlířský dokument popisuje experiment co vše lze s picoPSU provádět za neplechy, aneb „co se stane, když…“
Uvedené PC (starší deska a starší CPU) by bylo samozřejmě maximálně energeticky neefektivní a s tímto typem napájení s nízkým výkonem ani ne moc použitelné, i když „na ohřev vody nebo přitápění“ s možností ještě k tomu na tom samém topném tělese provádět výpočty by to mohlo být možná nějak využitelné .
Pokus bude pokračovat experimenty se síťovým bootem. Cílem bude (pokud se povede) nabootovat po síti OS Linux Debian a zkusit ho alespoň chvíli stabilně provozovat jako diskless desktop s grafickým rozhraním, nebo ho nějak využít.
Hardware
PicoPSU v desce místo PC zdroje
Umíme bootovat i ze sítě
Fungujeme ale HDD už nezvládneme
Výsledek
- Tato verze PicoPSU nelze připojit přímo na baterie FV systému. Potřebuje stabilizované napětí 12V. Pro připojení k FV je lepší varianta s označením WI (wide input). U tohoto testu byl tedy jako zdroj stabilizovaného 12V DC napětí použit AC/DC adaptér původně k LCD monitoru s 12V DC výstupem, 4,16A max.
- HDD už je výkonově nad limit buď pro picoPSU nebo pro použitý AC/DC adaptér s 12V výstupem 4.16A ( P = U x I = cca 50W max ), takže limitem je použitý adaptér.
- Deska ale po zapnutí má tendenci bootovat. Zkusím ještě experiment s bootem ze sítě.
- Možná to bude použitelné jako diskless s přitápěním díky výhřevnosti CPU
- Je zde krásně vidět neefektivita několik let starých zařízení. S uvedeným picoPSU i adaptérem do 50W lze stabilně napájet a provozovat například daleko výkonnější a energeticky efektivnější miniPC založené na intel D510 (dualcore s hyperthreadingem) včetně sata HDD.
Odkazy
- Testované PICOPSU-150-XT: 150 Watts, 12V input, Over 96% efficiency
- Výkonnější verze picoPSU: M4-ATX-HV, 250w output, 6v to 34v wide input Intelligent Automotive DC-DC Car PC Power Supply
projekty/mypower/experimenty/picopsu.txt · Poslední úprava: 2011/06/07 18:07 autor: 127.0.0.1