Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


slovnik:stridac

Střídač (měnič napětí)

Někdy též měnič nebo také invertor, je komponenta, která převádí stejnosměrné napětí, dodávané fotovoltaickými panely a/nebo bateriemi na standardní střídavé napětí 230V/50Hz. Níže uvádím pár fakt, která je dobré vědět o střídačích.

Účinnost střídače

mypower.cz-docs-stridace2.jpg I střídače mají svou účinnost (cca. 90%, nebo jinak - 10% energie jde do tepla) a spotřebu na prázdno, tedy vždy je lepší, pokud to je možné, použít přímo napětí, které produkuje FVE. Odpadají nejen ztráty střídače a jeho spotřeba, ale i samotná pořizovací hodnota střídače, která v případě kvalitních a silných zařízení není zanedbatelná.

Výkon střídače

Velkou pozornost věnujte i dimenzování střídače - jmenovitý výkon 1000W rozhodně neznamená, že přes něj můžete bez problémů provozovat 1kW motor pohánějící čerpadlo!

Střídač je nutno předimenzovat. O kolik záleží na typu zátěže (obecně motory patří k nejnepříjemnějším typům zátěže - mají při spuštění nárazově vysoký odběr, viz. tabulka ve článku o spotřebičích).

Optimální využití střídače

mypower.cz-docs-nabijim.jpg

Střídač má dobré charakteristiky jen v určitém rozsahu výkonu. Není dobré jej přetěžovat, ale ani využívat pouze zlomku jeho nominálního výkonu.

Některé spotřebiče (například mobilní telefony, mp3 přehrávače…) je možno napájet a nabíjet i z jiných zdrojů, například připojením k USB portu vašeho notebooku, nebo miniPC pro jehož provoz střídač není třeba.

V případě dobíjení mobilního telefonu střídačem s vysokým výkonem by mohla vlastní spotřeba střídače být dokonce vyšší, než množství energie potřebné k dobíjení baterie mobilního telefonu.

Kvalita střídače

Sledujte kvalitu výstupu střídače - v zásuvce máte velice kvalitní sinusový průběh napětí. Střídače často používají modifikovaný sínusový průběh. Jednoduše řečeno je to místo sínusového průběhu spíš průběh typu schody na půdu - schody do sklepa.

Některým spotřebičům toto může vadit, například moderní pračky (AEG) si proměřují vstupní signál a vůbec se nespustí. Nezapomínejte také na fakt, že pro napájení spousty spotřebičů střídač není vůbec potřeba.

Důležitým parametrem střídače je vedle kvality výstupního signálu i jeho vlastní odběr, schopnost stand-by či search módu a spotřeba v rámci tohoto módu.

Problémy se střídačem

Probíjení

Z diskuze: „Ano proti zemi jsem naměřil i u DC rozvodu 115V AC. Tyto střídače bohužel nemají galvanicky oddělený vstup od výstupu, což žádný výrobce těchto měničů nikde neuvádí. Pro ostrovní FVE v rozvodu TNC se tyto měniče nehodí (teoreticky je možné je použít v rozvodu TNS který se „předělá“ na IT rozvod (místo nuláku budou dva fázové vodiče)). Nebo je používat jen pro jeden spotřebič třídy II bez rozvodu a uzemnění sítě na AC straně. Pokud má někdo podobný problém tak doporučuji namontovat alespoň proudové chrániče na AC i DC obvod které při dotyku živé části měnič vypnou, nejlépe ale použít jiný měnič. Problém způsobuje ukostření - pólu 320V DC v meziobvodu měniče, za diodou D4. Většina měničů má podobné zapojení, v tomto schématu je také chyba v tom, že výstupní zdířka je označena N (nulák). Pokud tam ten nulák opravdu vytvoříte a připojíte, tak zkratujete MOSFET Q5 který sebou vezme do křemíkového nebe i ten zbytek. Tyto měniče je dle norem možné používat jen pro spotřebiče třídy II, tedy bez ohraného vodiče uzemnění a s dvojitou izolací. To že tam dává výrobce klasickou zásuvku s ochranným kolíkem je chyba a rozhodují o tom peníze, protože měnič se zásuvkou pro spotřebič třídy II by si koupilo méně lidí. Ale existují i měniče které mají důsledně oddělený výstup od vstupu. Bylo by dobré, kdyby každý napsal své zkušenosti z měničem a jestli má galvanicky oddělený vstup od výstupu, jde to lehce změřit voltmetrem. Potom budeme vědět, které měniče nejsou vhodné pro FVE. Prodejci to bohužel většinou neví.“

Vypínání střídače dobíječkou foťáku, mobilu, notebooku ...

U dobíječek s relativně nízkým odběrem se může stát, že při zasunutí do AC (230V) zásuvky napájené ze střídače dojde ke krátkodobému vypnutí střídače, a to i v případě, že dobíjené zařízení ještě není připojeno. To může být nepříjemné zejména pokud jsou na stejný AC rozvod připojeny i jiné spotřebiče, například audio zesilovač nebo osvětlení. Napájení těchto spotřebičů je v momentě vypnutí střídače rovněž přerušeno.

Příčinou jsou dobíječky řešené jako spínaný zdroj, tvarově řešeny nejčastěji jako takzvaná „cihla“. Dobíječky s transformátorem „batoh“ tento problém s vysokým proudem nemají. Na vině jsou kondenzátory v nabíječce, které mají po zapnutí (zasunutí do zásuvky) tendenci se okamžitě plně nabít, což způsobí několikanásobně vyšší proud, který způsobí krátkodobé vypnutí střídače z důvodů překročení limitu výkonu, nebo v důsledku příliš vysokého úbytku napětí na vstupu střídače.

Po opětovném zapnutí střídače může dojít k novému vypnutí, pokud se kondenzátory v dobíječce stihly vybít. Pokud zůstaly částečně nabity, další zapnutí střídače kondenzátory dobije, přičemž už nevznikne tak vysoký proud a dobíječ začne fungovat. Pokud je k dobíječce připojeno dobíjené zařízení, je možné, že se v době vypnutí střídače kondenzátory uvnitř dobíječky stihnou vybít a další zapnutí střídače způsobí opět nadlimitní proud a tedy cyklus kdy střídač bude opakovaně zapínat a vypínat. V těchto případech může pomoci odpojení dobíjeného zařízení od dobíječky, pokud to je možné.

Spotřebiče s motorem

Proč použít střídač?

Dobrým důvodem, proč použít střídač je:

 1. spotřebič, který není možné napájet stejnosměrným proudem,
 2. velká vzdálenost panelů od spotřebiče 1)

mypower.cz-docs-stridace.jpg

12V DC ⇒ 230V AC, shora: 200W, 300W a 600W, vše modifikovaný sinus.

Tipy

Pro skutečně ostrovní domácnost, je nejvhodnější použít čistě sinusový střídač. Zde je seznam parametrů měničů, které jsou schopné zvládnout zatížení kolem 2000W a tak uspokojit nároky většiny domácích zařízení:

Střídač			Maximální	Vlastní		Stand-by	Cena
	    	účinnost	spotřeba	spotřeba	(EUR)
Studer SI 2324		95%		9W		0.025W		1757
Studer AJ 2400		94%@300W	16W		1.2W		1250
Carspa P2000-242	93%		17W		3.6W		420
Waeco MSP 2024		93%		24W		4W		1394
Victron 24/3000		94%		15W		5W		1411
Kipoint KI-LTS-2500/24	85-90% 		25W 		6W 		520
SMA SI-2224		93.6%		21W		6W		1811
Mean Well TS-3000	91%		20W(?)		9W		1312
Outback FX2024E		92%		20W		18W(?)	`	1315
China 2500		85%		44W		44W(?)		395
GWL/Power 2500		85%		43W		43W(?)		483

* Průmyslové jednofázové a třífázové měniče napětí od 5kW do 60kW.

* 6kW čína sinus 25.000,- Kč

Tipy na slabší nesinusové měniče:

 • 600W Cartrend Měnič napětí 12V/230V - 600W s USB vstupem
  • 300W verze je využita pro napájení 230V spotřebičů z FVE (osvětlení, dobíječky, audio)
  • 600W verze pro napájení el. nářadí a nenáročné zahradní techniky.
1)
nízké stejnosměrné napětí vyžaduje opravdu VELKÉ průřezy vodičů. Myslete na to, že výkon (P) do spotřebiče musíte měděným kabelem dopravit a pokud snížíte napětí na vodiči (U) na cca. 5% napětí než je běžně v zásuvce, musíte cca. 20x zvýšit proud (I), který vodičem poteče ( P = U x I ). Čím větší proud a menší průřez, tím více se vodič zahřeje a stává se z něho topné těleso. V extrémním případě hrozí roztavení plastové izolace vodiče a následný zkrat nebo požár.
slovnik/stridac.txt · Poslední úprava: 2023/04/16 21:25 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki